A koleszterinnek gyakran rossz híre van, és. bizonyos tekintetben ez igaz is, mivel a rossz koleszterin magas szintje a vérben a szívbetegségek fő kockázati tényezője. Az egészséges, kiegyensúlyozott életmód és étrend segíthet csökkenteni a szívbetegségek kockázatát, de a koleszterin létfontosságú szerepet játszik a szervezet egészségének megőrzésében.
Mi az a koleszterin?
A koleszterin egy viaszhoz hasonló anyag, amely a zsírokkal és olajokkal együtt a lipidek családjába tartozik. Nélkülözhetetlen a testünk összes sejtje számára és különleges szerepe van az agysejtek, idegsejtek és bizonyos hormonok képződésében. Habár néhány élelmiszerből kész koleszterinhez jutunk, a testben található koleszterin legnagyobb részét a máj állítja elő.
A Világ Egészségügyi Szervezete (WHO) megbecsülte az európaiak körében az átlagos össz-koleszterinszintet, amely férfiaknál a Törökországban mért 4,5 mmol/l-től (millimol per liter), a Szerbiában és Montenegróban mért 6,2 mmol/l-ig terjed, és nőknél az átlagos össz-koleszterinszin a Törökországban mért 4,6 mmol/l-től a Norvégiában mért 6,1 mmol/l-ig terjed 1. A legtöbb ember számára az ajánlott össz-koleszterinszint <5,0 mmol/l, de azon emberek számára, akiknek már van valamilyen szinten szív- és érrendszeri betegsége, azok számára az ajánlott szint <4,5 mmol/l.2
Koleszterin és egészség
A túl sok koleszterin a vérben (hiperkoleszterinémia) a legfőbb kockázati tényezője a szívkoszorúér-betegségnek (CHD), amely szívrohamhoz vagy sztrókhoz vezethet. Együttesen ezek a vezető halálokok Európában. Két fő típusa van a koleszterinnek: alacsony sűrűségű lipoprotein (LDL) és magas sűrűségű lipoprotein (HDL).
Az LDL koleszterin, amit gyakran ‘rossz’ koleszterinnek is neveznek, szállítja a zsírt a testben és nagy, vattaszerű és ragadós. Ha a körülmények kedvezőek, az LDL-koleszterin fennakad az artériák falában, szűkebbé téve őket (ezt a folyamatot nevezzük arterioszklerózisnak, érelmeszesedésnek). Az ilyen változások, viszont, gyakoribb véralvadáshoz vezetnek. Amikor egy alvadék (trombus) kialakul és lezárja a beszűkült artériát (trombózis), ez szívrohamhoz és sztrókhoz vezethet. Habár az LDL-t természetes körülmények között a szervezet termeli, néhány ember túl sokat termel belőle. Az étrend is befolyásolhatja az LDL-koleszterin mennyiségét.
A HDL-koleszterin vagy ‘jó’ koleszterin, összegyűjti a zsírt és visszaszállítja a májba. Ha sok a HDL-koleszterin, az azt jelenti, hogy kevésbé valószínű, hogy zsírlerakódások képződnek az artériákban. A magas HDL:LDL arány, pl. magas HDL-koleszterinszint az LDL-koleszterinszinthez képest, véd a szívbetegségek ellen. A fizikailag aktív életmód és az egészségesebb zsírok fogyasztása segíthet növelni a HDL-koleszterin szintjét.
Étrend, életmód és a koleszterin
Számos tényező befolyásolja a vér koleszterinszintjét. Kiegyensúlyozott étrend követése, az egészséges testtömeg és a fizikailag aktív életmód, különösen, segíthet normálértéken tartani a koleszterinszintet.
Étrendből származó koleszterin
Néhány élelmiszer (tojás, máj, vese és garnélarákok) természetből eredően tartalmaznak koleszterint (élelmi koleszterint). Az élelmiszerekben lévő koleszterin a legtöbb esetben nem befolyásolja a vér koleszterinszintjét, mint amennyire az elfogyasztott zsír mennyisége és fajtája, de néhány ember érzékeny lehet a magas koleszterinbevitelre.
Élelmi zsírok
Az élelmi zsírt gyakran telített és telítetlen zsírra osztják. Általában a legtöbb fajta telített zsír emeli az összes és az LDL-koleszterintszintet. Telített zsírok találhatók a vajban, a szalonnában (és az ezekből készült ételekben, a sült tésztákat, süteményeket és kekszeket is beleértve), húskészítményekben (pl. szalámiban, pástétomokban és kolbászokban), krémekben, sajtokban és a kókusz- vagy pálmaolajat tartalmazó ételekben. Néhány telítetlen zsír segíthet csökkenteni az LDL-koleszterinszintet, és általában jó ötlet a telített zsírokat telítetlen zsírokkal helyettesíteni. A telítetlen zsírokat tartalmazó élelmiszerek közé tartoznak a növényi olajok és csíraolajok és kenőzsiradékok (pl. repcemagolaj, olívaolaj, szójaolaj), olajos halak (pl. makréla, lazac és hering), olajos magvak és avokádó.
A zsírok másik típusa, a transz zsír, néha olyan élelmiszerekben található meg, amelyek részlegesen hidrogénezett zsírokat tartalmaznak (pl. néhány sütemény, keksz), habár több európai ország minimumra csökkentette a transz zsírok szintjét a termékeikben. A transz zsír növelheti az LDL (rossz)-koleszterin szintjét. A telített zsíroktól eltérően a transz zsírok szintén a HDL (jó) koleszterin szintjének csökkenéséhez vezetnek vagy emelik a vér trigliceridszintjét, mindkettő összefügg a megemelkedett CHD- (szívkoszorúér-betegség) kockázattal. Ezek a negatív hatások a transz zsírok hosszan tartó napi 5-10 grammos bevitelekor lépnek fel.
Azon kívül, hogy a megfelelő zsírt fogyasztjuk, ésszerű, hogy megpróbáljuk csökkenteni a teljes zsírmennyiséget, amennyire lehetséges, az élelmiszerek sütése, grillezése, forralása, buggyantása vagy gőzölése révén a zsiradékban sütése helyett, és a magas zsírtartalmú élelmiszerek fogyasztásának csökkentése révén. Nézze meg a táplálkozási információt az élelmiszercímkén, hogy összehasonlítsa a a termékekben található zsírtípusokat és -tartalmat, különösen a telített zsírokét.
Élelmiszerek kínálata
A zsír típusán felül, amit megeszünk, más élelmiszerek is képesek egészségesen tartani a koleszterinszintet. Ha sok gyümölcsöt és zöldséget, vízben oldható rostot tartalmazó élelmiszeket (pl. zabot, lencsét, babot és borsót) eszünk, dióféléket (pl. mandulát) és szójababot eszünk, az hasznos lehet. Jegyezzük meg, hogy azokat a piacon kapható termékeket, amelyek hozzáadott növényi sztanolt vagy növényi szterint tartalmaznak, olyan embereknek tervezték, akiknek túlzottan magas a koleszterinszintje és nem szükségesek olyan embereknek, akiknek viszont egészséges a koleszterinszintje. A tudósok azt találták, hogy egészséges, alacsony zsírtartalmú étrend fogyasztása, amely a fent említett élelmiszerkínálatot tartalmazza, 20 %-kal is csökkentheti a koleszterinszintet. FOOD TODAY 07/2008